Lesopzet
In deze les gaan de leerlingen actief aan het werk met de informatie die ze hebben gekregen in de voorgaande lessen. Ze spelen het stille zweedse renspel. Het spel waarbij de leerlingen in tweetallen zo snel mogelijk en in stilte de antwoorden moeten verzamelen.
Lesdoel
Aan het einde van de les hebben alle leerlingen actief deelgenomen aan het stille zweedse renspel. Het spel waarbij de leerlingen zo snel mogelijk de juiste antwoorden verzamelen bij de vragen waarbij ze niet met hun maatje mogen praten.
Kerndoelen
Kerndoel 57: De leerlingen leren op een verantwoorde manier deelnemen aan de omringende bewegingscultuur en leren de hoofdbeginselen van de belangrijkste bewegings- en spelvormen ervaren en uitvoeren.
Tijd
Inleiding:10-15 min
Kern: 40-50 min
Slot: 10-15 min
Benodigdheden
- Plein
- Vragenkaartjes (zie bijlage)
- Antwoorden kaartjes (zie bijlage)
- Plakband om de kaartjes op te hangen
- Een pen voor elk tweetal
Beschrijving van de les
Inleiding:
Als inleiding op de les gaat u het met de leerlingen hebben over de verschillende informatie die de leerlingen hebben opgevangen in de daarvoor gegeven lessen.
Kern:
Het spel wordt uitgelegd. U verdeelt de leerlingen in tweetallen. Elk tweetal krijgt een pen en een antwoordenblad. Over het gehele plein hangen vragenkaartjes die de leerlingen moeten opzoeken. Alle leerlingen gaan naar een centrale plek op het plein. U telt af en daarna moet er één van elk tweetal gaan rennen. Iedereen heeft een andere beginvraag zodat er een goede verdeling is over het plein. Het doel van het spel is dat je zo snel mogelijk de zin doorgeeft die tevoorschijn komt nadat je de antwoorden van de vragen invult in het antwoordenblad. In een estafette vorm wordt dit spel gespeeld. Wanneer een leerling terugkomt met het antwoord, moet hij of zij dit zonder geluid te maken overbrengen naar de ander. Deze vult het antwoord in en rent vervolgens door naar de volgende vraag..
Slot:
Terug in de klas gaat u het proces bespreken en evalueren.
21st century skills
In deze les besteed u aandacht aan de volgende 21st century skills:
- Samenwerken: De leerlingen werken in tweetallen samen om zo snel mogelijk het spel te winnen. Ze moedigen elkaar aan tijdens het rennen en samen zoeken ze naar de oplossing.
- Communiceren: De leerlingen moeten nu op een andere manier met hun klasgenoot communiceren dan normaal. Ze brengen informatie over zonder geluid door gebruik te maken van beelden.
- Probleem oplossen: Het raadsel is nog niet opgelost. De taak van de leerlingen om deze op te lossen door de vragen te beantwoorden.
Breinprincipes
In deze les komen de volgende breinprincipes naar voren:
- Focus: Tijdens deze race tegen de andere klasgenoten is het belangrijk je goed te concentreren. De leerlingen moeten zich goed focussen zodat ze de vragen goed kunnen beantwoorden.
- Herhaal: In deze les gaat het vooral om de herhaling. De leerlingen krijgen opnieuw kort de informatie die ze in de lessen ervoor gekregen hebben. Door het te herhalen zullen de leerlingen het beter onthouden.
- Zintuigelijkrijk: De leerlingen maken in deze les goed gebruik van hun ogen. Ze moeten goed kijken wat hun teammaatje aan het uitbeelden is.
Didactische aanpakstrategieën van Marzano
In deze les komen de volgende didactische aanpak strategieën naar voren:
- Non-verbale representatie: Tijdens het uitvoeren van de opdracht is het belangrijk dat de leerlingen gebruik maken van beeld om de boodschap over te brengen. Ze mogen dit dus niet pratend oplossen.
- Voorkennis activeren: In de inleiding gaat u in gesprek met de leerlingen over de geleerde stof uit de voorgaande lessen.
- Coöperatief leren: De leerlingen moeten de opdracht voltooien door in tweetallen goed samen te werken. Ze maken afspraken over hoe ze elkaar de beelden overbrengen.
Metacognitie
In deze les wordt er aandacht geschonken aan het samenwerken. Hierdoor leren de leerlingen hun handelen met elkaar te vergelijken. Verder wordt er ook gewerkt aan de concentratie. Tijdens de les vindt er veel onrust plaats. Hierdoor is het aan de leerlingen de taak om zich te focussen om goed te kunnen concentreren.
Bijlagen
Maak jouw eigen website met JouwWeb