Lesopzet
Bij les 1 ontdekken de leerlingen wat er allemaal komt kijken bij het maken van een reclameposter. Hierna gaan zij in groepjes aan het werk met het maken van een eigen reclameposter, aan de hand van cookies (gegevens over persoonlijk internetgebruik).
Bij les 2 gaan de leerlingen aan de hand van opgedane kennis uit de vorige les en hun poster een eigen reclamefilmpje maken. De leerlingen moeten nu zelf een filmpje gaan maken aan de hand van bepaalde voorwaarden. Aan het einde van de les presenteren de groepjes hun filmpjes en gaan ze hierop reflecteren.
Lesdoel
Aan het einde van deze lessenreeks heeft 80% van de leerlingen een gepersonaliseerd reclamefilmpje gemaakt aan de hand van cookies. Hierbij laten de leerlingen zien dat zij beschikken over de presentatievaardigheden “articulatie, vloeiendheid bij spreken, intonatie en zelfverzekerdheid voor een publiek”.
Kerndoelen
Kerndoel 1: Nederlands: de leerlingen leren wat belangrijk is bij presenteren en oefenen hun presentatievaardigheden. Denk hierbij aan articulatie, vloeiendheid, intonatie enzovoort.
Kerndoel 2: Nederlands: de leerlingen leren bij les 2 over hun spreekdoel, willen ze bijvoorbeeld informatie overbrengen op de kijker, of willen zij de kijker overtuigen om een product te kopen? De leerlingen bepalen welk doel belangrijker is bij hun reclamefilmpje.
Kerndoel 5: Nederlands: de leerlingen leren over instructieve teksten, waarbij zij proberen om de consument te overtuigen hun product te kopen.
Kerndoel 35: OJW: de leerlingen leren over de commerciële invloeden op de consumptie.
Tijd
De eerste les omvangt circa 1 uur en 30 minuten, afhankelijk van de tijd die de leerlingen nodig hebben om de poster af te maken. Lukt dit niet binnen die tijd, is het verstandig om hier nog tijd voor vrij te maken, aangezien de poster nodig is voor de tweede les.
De tweede les omvangt circa 1 uur en 30 minuten, afhankelijk van de tijd die u de leerlingen geeft om te oefenen, het presenteren en het filmen zelf.
Benodigdheden
Les 1:
- Een blaadje met ‘cookies’ per 4 leerlingen
- Grote vellen A3 papier voor de reclameposter
- Mogelijkheid om afbeeldingen voor poster uit te printen (iPad, laptop of computer)
- Mogelijk ook tijdschriften om afbeeldingen uit te knippen
- Mogelijkheid om informatie op te zoeken voor poster
Les 2:
- Ruimte door de school voor filmen
- iPads (1 per 4 a 5 leerlingen)
- Beoordelingsformulier (per groepje)
Beschrijving van de les
Les 1
Inleiding - 15 min
U gaat samen met de leerlingen een aantal voorbeelden van reclameposters bekijken. Hierbij staan vragen centraal als: wat zie je? wat zou dit betekenen? word je er enthousiast van? hoe komt dat? etc. Leg uit aan de leerlingen dat de leerlingen ook een dergelijk soort poster gaan maken. Samen met hen stelt u een aantal voorwaarden op waar deze poster aan moet voldoen, denk hierbij aan kleur, boodschap, vorm, et cetera.
Kern - 60 min
Bij de eerste les gaat u met de leerlingen een reclameposter maken. Hiervoor worden de leerlingen in groepen van 4 leerlingen verdeeld. Het gaat hierbij voornamelijk om de inhoud van de poster, aangezien deze poster nodig is voor het uitvoeren van de tweede les. U geeft de leerlingen een onderwerp aan de hand van het concept van ‘cookies’ (u kunt denken aan onderwerpen als: reizen, kleding, snoepgoed, speelgoed etc.). U vertelt hierbij wat cookies zijn (gegevens die verzameld worden over uw activiteit op het internet) en hoe dit zich verhoudt tot het onderwerp van de poster (sturend voor de inhoud). Op het blaadje met cookies staan recente zoekopdrachten, bezochte webpagina’s en algemene interesses van een persoon, voor wie u met de leerlingen een gepersonaliseerde reclameposter gaat maken. Op deze poster moeten de voorwaarden staan die u met de leerlingen in de inleiding hebt opgesteld.
Evaluatie - 10 min
U gaat klassikaal de klas rond en laat leerlingen vertellen wat hun 'cookie' was en welke poster zij hierbij hebben gemaakt. De leerlingen vertellen hierbij waarom zij bepaalde keuzes hebben gemaakt en hoe zij bij de informatie zijn gekomen.
Les 2
Inleiding - 10 min
U gaat samen met de leerlingen een aantal voorbeelden van reclamefilmpjes bekijken. Opnieuw staan vragen centraal als: wat zie je? Wat zou dit betekenen? Word je hier enthousiast van? Wil je door deze reclame het product kopen, etc.
Kern - 70 min
In deze les gaat u met de leerlingen een reclame maken aan de hand van de poster uit de vorige les. De leerlingen vormen hierna groepjes van 4 a 5 leerlingen (er wordt per groepje 1 poster gekozen), iedere leerling in het groepje heeft een rol. Deze rollen zijn: ‘consument’ (kunnen meerdere leerlingen zijn), ‘enthousiaste verkoper’ en ‘expert’, eventueel is er ook iemand die filmt (dit kan ook de leerkracht zijn). U bespreekt met de leerlingen wat deze rollen inhouden en grijpt terug naar de dramales die zij eerder gehad hebben over presenteren en deze rollen. U geeft hen ook een formulier mee met criteria die in het filmpje terug moeten komen. Dit zijn bijvoorbeeld de verschillende rollen, en "trucjes" die in reclame gebruikt worden etc. Dit formulier is terug te vinden op de website. De leerlingen schrijven een script voor hun reclame en gaan deze uitvoeren en filmen. De leerlingen krijgen tijd om te oefenen voor hun reclame, zodat zij niet gelijk hun eerste poging hoeven te filmen.
Evaluatie - 40 min
Aan het einde van de les laat u de leerlingen hun reclamefilmpje presenteren en reflecteert u samen met de leerlingen op de punten uit het formulier. Laat leerlingen ook meedenken en laat de leerlingen ook beargumenteren waarom zij vinden dat dit wel of niet terug is gekomen in hun reclame. Als u merkt dat de aandacht verzwakt, kunt u eventueel een energizer tussendoor doen.
21st century skills
- Communiceren: denk hierbij aan het schrijfdoel in les 1 en het spreekdoel in les 2. De leerlingen leren hoe ze moeten communiceren in verschillende situaties en afhankelijk van hun doel.
- Samenwerken: de leerlingen werken zowel bij les 1 als les 2 intensief samen om een zo goed mogelijke reclameposter en –filmpje te ontwikkelen. Hierbij regelen ze zelf de rolverdeling, aan de hand van uw instructie.
- Mediawijsheid: leerlingen leren in beide gevallen meer over de media. Ze zijn zelf bezig met het ontwikkelen van media.
- ICT-basisvaardigheden: het werken met een camera biedt mogelijkheden voor het ontwikkelen van de ICT-basisvaardigheden.
- Creatief denken: bij het ontwerpen van het reclameposter en een reclamefilmpje moeten leerlingen creatief leren kijken naar de situatie, om de poster en het filmpje zo interessant mogelijk te maken.
Breinprincipes
- Emotie (bij het reclamefilmpje moet gepresenteerd worden, emotie speelt hierbij een grote rol);
- Focus (er wordt deze les veel verwacht van de leerlingen qua organisatie, leerlingen moeten efficiënt en gefocust te werk gaan);
- Creatie (in beide lessen creëren de leerlingen iets nieuws, een reclameposter en een reclamefilmpje).
Didactische aanpakstrategieën van Marzano
- Samenvatten en notities maken (bij het omzetten van informatie van de eerste naar de tweede les, moeten de leerlingen de essentie van hun poster weten om te zetten in een pakkend filmpje);
- Coöperatief leren (in zowel de eerste als de tweede les zijn de leerlingen in groepen bezig, hierbij is een duidelijke rolverdeling en speelt ook leiderschap een grote rol);
- Identificeren van overeenkomsten en verschillen (dit komt op twee manieren terug: bij de inleidingen van de twee lessen, waarbij de leerlingen de essentiële eigenschappen van reclame gaan bepalen aan de hand van overeenkomsten en verschillen en bij het bepalen van de rolverdeling, waarbij ze kijken naar de talenten en verschillen van de leerlingen in hun groepje).
Metacognitie
- Je fantasie gebruiken: de leerlingen worden deze les uitgedaagd om zo creatief mogelijk te denken. Welke middelen zet ik in om mijn boodschap over te laten komen en hoe maak ik dit zo aantrekkelijk mogelijk?
- Samenwerken: de leerlingen worden in veel activiteiten gevraagd om goed met elkaar samen te werken. Overleg is essentieel bij het creëeren van een goed eindresultaat.
- Proberen: bij deze opdrachten behaal je niet gelijk het gewenste resultaat na één poging. Het is een kwestie van proberen om het beste resultaat te behalen.
Onderzoekende didactiek
Leerlingen leren creatief nadenken over reclamefilmpjes en hoe ze deze zelf zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ook denken de leerlingen kritisch na welke kennis naar voren moet komen in hun product. Na het volgen van deze lessenserie zijn de leerlingen kritischer opgesteld ten opzichte van reclame.
Maak jouw eigen website met JouwWeb